Sylwetki osób prowadzących spacery

dr hab. JACEK BOROWSKI  profesor SGGW

 

            Specjalizuję się w dendrologii. Moje publikacje dotyczą głownie fizjologii, morfologii, oraz praktycznego zastosowania drzew, krzewów i pnączy, szczególnie w warunkach zurbanizowanych (ponad 110 oryginalnych publikacji). Jestem emerytowanym, wieloletnim wykładowcą drzewoznawstwa w SGGW w Warszawie, współpracuję Uniwersytetem Warszawskim.  Zaangażowałem się w obronę alei przydrożnych.  Opracowałem ze współpracownikami oryginalną „Fotograficzną metodę oceny przyrostów drzew” i „Standardy Kształtowania Zieleni Warszawy”.  Byłem  prezesem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, obecnie jestem przewodniczącym Oddziału Warszawskiego PTD.

          Najbardziej z warszawskich parków lubię różnorodny i świetnie zaprojektowany Park Skaryszewski im. I.J. Paderewskiego. Moje ulubione drzewa to buki i sosny pospolite. W ogrodzie cenię witalność, różnorodność, sezonową zmienność roślin i widoków, może dlatego cieszą mnie hortensje, królowe ogrodu – róże i moje ulubione pnącza.

 

 

 

 

 

dr inż. BEATA FORTUNA-ANTOSZKIEWICZ  architekt krajobrazu

 

Absolwentka Oddziału Architektury Krajobrazu na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1992) oraz Podyplomowych Studiów Ochrony i Konserwacji Zabytkowych Założeń Ogrodowych SGGW (1997) – prace dyplomowe wykonane pod kierunkiem prof. dr hab. Longina Majdeckiego, wybitnego projektanta, konserwatora i historyka sztuki ogrodowej. Doktorat uzyskany w SGGW w Warszawie  (2002). Od 1994 r. zatrudniona na macierzystej uczelni (asystent w Katedrze Urządzania i Pielęgnowania Krajobrazu OAK, obecnie adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu). Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich (Oddział Warszawski, Sekcja Architektury Krajobrazu) oraz Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (członek Zarządu Oddziału Warszawskiego).

     „…Zawodowo specjalizuję się w konserwacji, pielęgnacji i ochronie zabytkowych parków, ogrodów oraz zieleni towarzyszącej drogom (aleje, drzewa przyuliczne); inne zagadnienia to: zieleń w urbanistyce, zadrzewienia w krajobrazie, roślinność w kompozycji przestrzennej. Moją największa pasją jest Warszawa – z jej wielką historią, urbanistyką, wspaniałą zielenią, a także niezwykłymi ludźmi, którym zawdzięczamy najpiękniejsze miejsca…”

Dr hab. inż. JAN ŁUKASZKIEWICZ  architekt krajobrazu

 

Jestem architektem krajobrazu. Ukończyłem studia w Oddziale Architektury Krajobrazu, przy Wydziale Ogrodnictwa, SGGW w Warszawie. Jako samodzielny pracownik naukowo-dydaktyczny od lat pracuję w Katedrze Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie – najstarszej w Polsce jednostce architektury krajobrazu o wyższym profilu naukowo-dydaktycznym. W swojej pracy zawodowej dążę do zrównoważenia potrzeb człowieka i przyrody po to, aby nasze codzienne otoczenie było harmonijne pod każdym względem. Jestem autorem publikacji, ekspertyz i projektów z zakresu architektury krajobrazu, w tym zwłaszcza: standardów zieleni miejskiej, waloryzacji i pielęgnacji różnorodnych form zadrzewień, szacowania wieku drzew w obiektach historycznych; ocen wzrostu i utrzymania drzew w warunkach antropopresji oraz urządzania i pielęgnacji zieleni na powierzchniach architektonicznych (zielona infrastruktura) np. zielonych dachach i elewacjach oraz zielonych parkingach i zielonych korytarzach tramwajowych.

Od wielu lat prowadzę zajęcia dydaktyczne na Kierunku Architektura Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a także jestem zaangażowany w popularyzację nauki i wiedzy o architekturze krajobrazu w zakresie np. utrzymania zieleni miejskiej, szacowania wieku drzew, uprawy drzew w mieście, najnowszych technologii dla poprawy warunków rozwoju drzew przyulicznych, ochrony drzew miejskich podczas prac budowlanych, nowoczesnych sposobów sadzenia drzew i krzewów w mieście.

Działalność artystyczna stanowi dopełnienie moich zainteresowań zawodowych w zakresie architektury krajobrazu. Wykonywane dokumentacje fotograficzne na potrzeby prowadzonych badań terenowych łączą się z twórczym spojrzeniem na przestrzeń i krajobraz. Prace mojego autorstwa dotyczące krajobrazu były prezentowane na kolejnych zbiorowych wystawach fotografii w kraju i za granicą, w ramach różnych plenerów fotograficznych.

Należę do Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) – Sekcja Architektury Krajobrazu, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego (PTD) i Polskiego Stowarzyszenia Dachy Zielone (PSDZ).

mgr inż. PIOTR WIŚNIEWSKI

 

Specjalizuję się w architekturze krajobrazu i dendrologii.

Przebywając w warszawskich parkach publicznych staram się zawsze poświęcić chwilkę na krótką ponowną analizę układu przestrzennego, obserwować zachowania rekreacyjne osób odwiedzających oraz utrwalać w pamięci obrazy piękna bujnej roślinności.

Z pośród warszawskich parków lubię Park im. Rydza Śmigłego, który przyciągał zawsze swoją bliskością dając wytchnienie i spokój. Teren ten posiada utrwalony zapis prawdy o historii tego miejsca i dużą moc przyrodniczą.

Moimi ulubionymi drzewami są klony jawory i kasztanowce pospolite.

Spacerując w parku podobnie jak i w lesie często czujemy się szczęśliwi tylko poprzez bliskość i obserwację przyrody.