Warszawska szkoła architektury krajobrazu

Architektura krajobrazu, czyli parkoznawstwo. Właśnie stąd wzięła się nazwa naszej strony www, zapraszającej na specjalistyczne spacery po parkach historycznych.

Warszawska tzw. „ursynowska” szkoła architektury krajobrazu to kilkanaście generacji twórców krajobrazów, które możecie podziwiać dziś w 2024 r. i zapewne zobaczą je również wasze dzieci, wnukowie, prawnukowie.

Park w Żelazowej Woli to główne dzieło Franciszka Krzywdy Polkowskiego (1881-1941), który odegrał kluczową rolę w rozwijaniu architektury krajobrazu w Polsce, stając się pionierem tej dziedziny i inspiracją dla kolejnych pokoleń architektów krajobrazu. W roku akademickim 1930/1931 Rada Wydziału Ogrodniczego w SGGW powierzyła mu organizowanie nowej jednostki, co doprowadziło do powstania Zakładu Architektury Krajobrazu i Parkoznawstwa. Była to jedna z pierwszych tego typu jednostek w Polsce. Projektował m.in. Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Po wojnie ratował zieleń Łazienek Królewskich i Natolina.

Alfons Zielonko (1907-1999) – uczeń prof. Polkowskiego, odegrał kluczową rolę w projektowaniu i rozwoju terenów zieleni na warszawskim Ursynowie. Tworzył projekty parków, ogrodów szkolnych, cmentarzy oraz terenów rekreacyjnych w Katowicach, Poznaniu, Łodzi, czy Wilnie. Uczył o drzewach i sadził je. W Warszawie zaczynał w 1937 r. jako wykładowca ogrodnictwa ozdobnego. Jego dziełem są nie tylko projekty parków, ale przede wszystkim setki, a może i tysiące wykształconych architektów.

 

Park im. Gen. Józefa Sowińskiego na Woli i mokotowski park im. Gen. Gustawa Orlicz-Dreszera zaprojektował Zygmunt Hellwig (1899-1958).

 

Alina Zofia Scholtz-Richert (1908 – 1996) to projekt terenów zieleni przy Torze Wyścigów Konnych na Służewcu i zieleń w otoczeniu Trasy W-Z.

 

Park Kaskada w Warszawie czy Ogrody Botaniczne PAN w Powsinie tworzył Ludwik Lawin (1908-1984). Miłośnik i znawca roślin ogrodowych oraz zagadnień ekologicznych.

 

Rewaloryzacja i rozbudowa Łazienek Królewskich, rewaloryzacja parków warszawskich takich jak Królikarnia, Arkadia czy park Belwederski, a także projektowanie nowych miejsc, takich jak Cmentarz Wojennego w Palmirach to zasługa Longina Majdeckiego (1925-1997).

 

Zainteresowanych Warszawską szkołą architektury krajobrazu zapraszamy na stronę www Katedry Architektury Krajobrazu SGGW LINK